Kraina Bliskości

Stymulacja lewej półkuli mózgu poprzez zabawę

Dzisiaj opowiem Wam troszkę na temat mózgu i jego rozwoju u dzieci. A konkretniej na temat funkcjonowania prawej i lewej półkuli. Na pewno wiecie o tym, że mózg jest kluczowym organem w naszym ciele i to on steruje całością organizmu. Składa się z dwóch półkul, które kontrolują przeciwne strony ciała – lewa półkula odpowiada za prawą stronę ciała, a prawa półkula – za lewą. Półkule te ściśle ze sobą współpracują, ale jednak zajmują się nieco innymi obszarami naszego funkcjonowania.

LEWA PÓŁKULAPRAWA PÓŁKULA
– lubi porządek
– logiczna- literalna
– lingwistyczna (uwielbia słowa)
– linearna (szereguje i porządkuje)
– odbiór i tworzenie języka
– dostrzega reguły, relacje, różnice
– umiejętność planowania, decydowania, wyciągania wniosków
– holistyczna
– niewerbalna
– nie dba o szczegóły i porządek, ale ogólny obraz (znaczenie i odczucia)
– wysyła i odbiera sygnały umożliwiające porozumiewanie się (wyraz twarzy, kontakt wzrokowy, ton głosu, postawa, gesty)
– jej specjalnością są wyobrażenia, emocje i osobiste wspomnienia
– emocjonalna i intuicyjna

Na podstawie: D. Siegel, T. Bryson “Zintegrowany mózg – zintegrowane dziecko”

Jeśli chodzi o małe dzieci (do około 3. roku życia), w ich funkcjonowaniu dominuje działanie półkuli prawej.
“Nie opanowały one jeszcze umiejętności używania logiki i słów w celu wyrażania swoich uczuć i żyją wyłącznie chwilą obecną”. /D. Siegel, T. Bryson “Zintegrowany mózg – zintegrowane dziecko”/

W związku z tym, że w dzisiejszych czasach nasze maluchy są dosłownie zewsząd “bombardowane” obrazami, kolorami, dźwiękami, czyli tym, co oddziałuje głównie na prawą półkulę, warto zadbać o to, by miały okazję postymulować także lewą półkulę ich mózgu.

I tutaj z pomocą przychodzą nam coraz bardziej popularne zabawki – układanki lewopółkulowe. W Internecie znaleźć można mnóstwo inspiracji do wykonania takich układanek samodzielnie. A ja dzisiaj chciałabym przedstawić Wam propozycję gotowej, w dodatku świetnie wykonanej, ładnie i ekologicznie zapakowanej, solidnej układanki marki Isani Handmade, która nie tylko wspiera stymulację lewej półkuli mózgu, ale dostarcza wielu możliwości kreatywnego jej wykorzystania w dziecięcych zabawach.

LUDZIKI to drewniana zabawka składająca się z 6 ludzików wraz z podstawkami i ringami w sześciu kolorach. W zestawie znajdziecie także lniany woreczek do przechowywania oraz 4 karty z szablonami do odwzorowania.

Standardowe zastosowanie polega na układaniu wzorów podstawek, ludzików i ringów, według wzoru na szablonie → dziecko musi zatem wziąć pod uwagę kolory trzech elementów i kolejno ułożyć je obok siebie.

Żeby nieco utrudnić zadanie, możecie po ułożeniu wzoru przez dziecko, poprosić je o zasłonięcie oczu i w tym czasie zamienić ze sobą 2 lub więcej elementów. Zadaniem dziecka będzie odszukanie, które elementy zostały zamienione.

Młodsze dzieci mogą po prostu układać zestawy (podstawka+ludzik+ring) według koloru lub dopasować np. same ludziki do koloru podstawki umieszczonej na szablonie.

Nie wiem jak Wasze dzieci, ale moje próbują budować wieże ze wszystkiego, co tylko da się poukładać jedno na drugim.
I oczywiście również w tej zabawce przetestowały tą możliwość 🙂

Na zakończenie dodam, że dzieci, którym nie przeszkadza się w zabawie, nie mówi jak mają się daną zabawką bawić i pozwala się im uruchomić kreatywność, z pewnością wymyślą jeszcze więcej zastosowań tej układanki. Moje córeczki bawiły się np. w kręgle – turlając piłkę w kierunku ustawionych obok siebie ludzików, kręciły ringami – tak, by jak najdłużej pozostawały w ruchu, używały ludzików jak laleczek, a nawet bawiły się w odgadywanie, pod którą podstawką ukrył się koralik.

Jednym słowem: polecam 🙂

Gdybyście mieli ochotę obdarować jakieś dziecko tego typu układanką (lub innymi wartymi uwagi produktami Isani Handmade), zajrzyjcie na stronę: https://www.isani.pl/

Właścicielka firmy przekazała dla Was kod rabatowy o wartości 10%. Uzyskacie go wpisując podczas zamówienia kod: KRAINA. Zachęcam do odwiedzania sklepu 🙂

Jeśli z zaciekawieniem przeczytałaś/eś ten artykuł, pomóż mi proszę trafić z nim do większej ilości czytelników. Będę wdzięczna za każdy komentarz, polubienie na FB/IG oraz udostępnienie. Bez tej aktywności odbiorców, trudno jest przebić się przez internetowe algorytmy. Dziękuję z góry!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *