Kraina Bliskości

SESJA ZDJĘCIOWA MAM KARMIĄCYCH PIERSIĄ 2018

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia Karmienia Piersią 1-7 sierpnia 2018 roku) postanowiłam zorganizować w Krośnie sesję zdjęciową dla mam karmiących piersią oraz ich dzieci. W przygotowanie i realizację całej akcji zaangażowała się także Ewa Komor (fotograf EveArt Studio, która wykonała zdjęcia podczas sesji) i Katarzyna Janas.

Temat publicznego karmienia piersią nadal wzbudza wiele kontrowersji. Gdy chodzi o karmienie niemowlaka, ludzie wykazują większe zrozumienie, jednak w przypadku karmienia starszaka, częściej pojawiają się krzywe spojrzenia czy nieprzyjemne komentarze. A tymczasem zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią, aby karmienie piersią było kontynuowane do końca drugiego roku życia dziecka, a nawet dłużej (tyle, ile mama i dziecko tego chcą)!

Częste sugestie, aby nakarmić dziecko przed wyjściem z domu lub podczas wyjścia podać mu butelkę z mlekiem odciągniętym, modyfikowanym, wodą czy herbatką wynikają z braku wiedzy na temat laktacji. Osoby, które dają takie rady nie mają pojęcia o tym, jak ważne jest karmienie piersią na żądanie, o tym że stosowanie butelki czy smoczka jest realnym zagrożeniem odrzucenia przez dziecko piersi lub popsucia techniki ssania, oraz o tym, że karmienie to nie tylko jedzenie, ale także picie, bliskość, bezpieczeństwo, ukojenie bólu, smutku, strachu! Wysyłanie mam karmiących do toalety na czas karmienia jest po prostu brakiem kultury i szacunku – toaleta nie jest odpowiednim miejscem do jedzenia dla nikogo.

Nasza sesja miała być formą promocji karmienia naturalnego. Chciałyśmy zachęcić mamy do karmienia naturalnego oraz pokazać, że karmienie piersią ma pełne prawo istnieć w przestrzeni publicznej (polskie prawo nie zabrania aktu karmienia piersią w jakimkolwiek miejscu publicznym).

Chciałyśmy także zwrócić uwagę na fakt, że jest to najlepszy możliwy sposób karmienia dzieci, że karmienie piersią (także publiczne) jest całkowicie normalną sprawą, że karmienie “na żądanie” jest najbardziej zalecanym modelem karmienia dzieci, i że w Krośnie również można znaleźć wsparcie w temacie laktacji.

Frekwencja mam przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – na Rynku w Krośnie pojawiło się ponad 30 wspaniałych kobiet ze swoimi dziećmi w wieku od 7 tygodni do 3,5 roku, budząc niemałe zainteresowanie wśród przechodniów 🙂

Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji zwiększamy szansę na to, że karmienie piersią na nowo zacznie być postrzegane jako naturalne i piękne, że przestanie być tematem tabu, oraz że wszystkie kobiety karmiące będą mogły liczyć na pozytywny odbiór także w przestrzeni publicznej. Dobrze wiedzieć, że jest w Krośnie prężna grupa kobiet, które swoją postawą promują naturalne karmienie 🙂

Zachęcamy do oglądania cudownych zdjęć oraz udostępniania tego postu 🙂 Niech karmienie piersią się promuje!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *