Kraina Bliskości

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Moi Drodzy,

w dniach 26.05-1.06.2018r. w całej Polsce obchodzony będzie Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. W tym czasie, w wielu miastach naszego kraju odbywać się będą przeróżne eventy, warsztaty, spotkania ze specjalistami i w ramach grup wsparcia, których celem jest promocja karmienia piersią, upowszechnianie aktualnej wiedzy dotyczącej laktacji, a także obalanie mitów.

Według Raportu „Karmienie Piersią w Polsce” z 2015 roku, Polki chcą karmić piersią swoje dzieci. Po porodzie karmienie piersią rozpoczyna 98% z nich. Niestety już w pierwszym miesiącu życia dziecka ta liczba drastycznie spada, dochodząc do zaledwie 46% po 6. tygodniu życia dziecka!

Dla mnie temat ten stał się szczególnie bliski, gdy po urodzeniu mojej córki przyszło mi walczyć o naturalne karmienie. Walczyłam „jak lwica”, przede wszystkim z samą sobą, swoją niewiedzą i „złotymi radami” otoczenia, ale także z personelem szpitala i przychodni, którego rady i zalecenia okazywały się prostą drogą do zakończenia karmienia piersią, z brakiem merytorycznego wsparcia, z wszechobecnym wciskanym jak „lekarstwo na wszystko” mlekiem modyfikowanym. Walczyłam, choć będąc jeszcze w ciąży, moje nastawienie do karmienia piersią było delikatnie mówiąc sceptyczne. Wynikało ono, jak sądzę, przede wszystkim z braku wiedzy na temat karmienia piersią, z braku wiedzy na temat jego zalet zarówno dla dziecka, jak i dla mamy oraz z braku wyobrażenia jak wspaniałym przeżyciem może być akt karmienia swojego dziecka piersią, jaka niesamowita więź się przy tym wytwarza!

Dlatego, gdy udało mi się wywalczyć dla mojej córki najlepszy możliwy pokarm, zdobyć aktualną wiedzę na temat laktacji, a także mimo wielu problemów z karmieniem dołączyć do zaszczytnego grona mam długo  karmiących piersią (czyli powyżej 2rż.), poczułam, że rozpowszechnianie tej wiedzy, obalanie mitów i bycie wsparciem dla kobiet, które tego potrzebują, jest dla mnie pewnego rodzaju misją. Jako wolontariuszka działam w Fundacji Promocji Karmienia Piersią, koordynując projekt „Mlecze – miejsca przyjazne mamom karmiącym piersią” (więcej pisałam o nim tutaj). Jeśli znacie takie miejsca, polecacie, macie sprawdzone i chcecie, aby zostały wyróżnione certyfikatem Mlecza – możecie je zgłosić poprzez formularz (dostępny tutaj) lub zachęcić właścicieli tego miejsca, aby sami dokonali zgłoszenia.

Zachęcam Was także gorąco do śledzenia informacji na temat wydarzeń związanych z Ogólnopolskim Tygodniem Promocji Karmienia Piersią oraz do wzięcia w nich udziału. Macie szansę naprawdę na tym skorzystać, ponieważ, moim zdaniem, podstawą udanego startu w przygodzie pt. „karmienie piersią”, a także wytrwania w stawianych sobie laktacyjnych celach, jest właśnie przede wszystkim WIEDZA i WSPARCIE, które dzięki tym spotkaniom możecie otrzymać.

PS. W Krośnie, dnia 5 czerwca 2018r., z tej okazji odbędzie się „Mlekoteka”. Zachęcamy do udziału! ( link do wydarzenia na facebook’u)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *