Kraina Bliskości

#rodzicielskietricki POWRÓT DO DOMU

  1. Ustalenie jasnych reguł przed wyjściem – gdzie i po co idziemy, jaki jest plan wyprawy, można ustalić sobie hasło oznaczające, że to czas powrotu.
  2. W drodze “do/na” rysujemy strzałki/kwiatki/serduszka czy jakiekolwiek inne znaczki kredą na chodniku – w drodze powrotnej idziemy po tych śladach.
  3. Proponujemy pożegnanie z huśtawkami/ zjeżdżalnią/ napotkanym pieskiem/ drzewkami itp. (machanie, mówienie “pa-pa”).
  4. Zbieranie kamyków, które w domu pomalujemy, czy (aktualnie na topie) kasztanów/żołędzi/szyszek/liści, z których w domu będziemy coś tworzyć.
  5. Zaplanowanie jakiejś atrakcyjnej aktywności w domu na “po powrocie”.
  6. Zaplanowanie ciepłej herbatki/kakao/budyniu/ciasta jak wrócimy do domu (wtedy łatwiej powiedzieć “dobra, czas już na herbatkę, wracamy do domu”).
  7. Wyścigi do ławki/drzewa/bramy itp.
  8. Ustalenie dwóch tras i miejsca spotkania i każde z Was idzie własną drogą – oczywiście to rozwiązanie trzeba dostosować do wieku dziecka i miejsca, w którym się znajdujemy (nie wszędzie da się to bezpiecznie zorganizować, nie każde dziecko będzie chciało pójść samo, nie każde możemy samo puścić).
  9. Bierzemy dziecko na ręce i niesiemy do ustalonego miejsca (w naszym przypadku zazwyczaj “do brzozy” lub “do bramki”, a potem wybór 1) do wózka; 2) na nóżki 😃